Minimax

dr. Tausz István

1981-ben végzett az egyetemen, majd 9 évig a Semmelweis Egyetem I.sz. Gyermekklinikáján dolgozott, és részt vett a medikusok oktatásában. Kutatási területei a gyermekkori vesebetegségek és csecsemőtáplálás. Húsz éve házi gyermekorvos, mindemellett több éve oktatja a leendő háziorvosokat gyermekgyógyászatra.

torna-dora

Mit tehetünk szülőként, hogy a késő őszi, téli időszakban gyermekeink megőrizzék egészségüket? Sokszor elkerülhetetlenek a vírusok – kérdés, hogy milyen praktikákkal cselezhetjük ki őket.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás szerepét, hogy sok zöldség, gyümölcs legyen a gyerekek étrendjében, és töltsenek sok időt szabad levegőn, napfényben. Az étrendkiegészítők, vitaminok is működnek, de törekedjünk arra, hogy amit lehet, természetes formában vigyenek be a gyerekek. Ha pedig betegek, akkor kerüljék a közösséget.

Tényleg csak városi legenda, hogy a gyerekek immunrendszerének megerősítéséhez szükség van a közösségben begyűjtött kisebb-nagyobb megbetegedések átvészelésére?

Igen, ez valóban igaz. Az immunrendszer éréséhez szükségesek a közösségben szerzett fertőzések. Ha valaki nagyon steril körülmények között nevelkedik, akkor nála könnyebben alakulnak ki úgynevezett autoimmun betegségek, ami az immunrendszer fals működéséből fakad.

Egy gyakorlott szülő sem mindig tudja megkülönböztetni az influenzát egy-egy komolyabb allergiás tünettől. Mit javasol, mire figyeljünk?

Az influenza mindig lázzal jár. Az orrváladék az allergiánál teljesen vízszerű, a vírusfertőzéseknél és az influenzánál előbb-utóbb sárgássá, zöldessé válik az orrváladék és besűrűsödik. Ezekre a lényegi különbségekre kell odafigyelni, ha ezt a két problémát szeretnénk elkülöníteni.

Gyakran találkozunk a gyerekeket érő stressz és az immunrendszerük közötti összefüggéssel. Mit tehetünk szülőként azért, hogy az új közösségbe kerüléssel járó stressz a lehető legkevésbé viselje meg gyermekünk immunrendszerét?

Az új közösség, új társak mindig stresszel járnak. Ezért szokás a bölcsőde és az óvoda megkezdésénél, hogy a szülő is ott van a beszoktatás alatt. Ilyenkor háttérbe kell helyezkedni, és engedni kell, hogy a kisgyermek építse ki kapcsolatait a gondozóval és a társaival. Azonban fontos, hogy mindig biztos legyen benne: ha baj van, ott a szülő is a háttérben. Ne az anyuka vagy apuka játsszon a gyerekkel, hanem engedje, hogy ő ismerje meg a világot.

Loading…