Fáth Gabriella gyógytornász, fizioterapeuta, tanulmányait a Semmelweis Egyetem Egészségtudományi Karán végezte. Gyerekkora óta mindennapjai részét képezi a mozgás, sportja az öttusa. Véleménye szerint rendkívül fontos a mozgás szeretetének kialakítása már fiatalkorban, amely aztán egy életen át végig kíséri az embert, hiszen a mozgással nemcsak rengeteg betegséget előzhetünk meg, de nagyon sok mindenre megtanít bennünket.
Kezdődik az iskola. Hogyan válasszunk iskolatáskát, ha azt szeretnénk, hogy a lehető legkevésbé terhelje gyermekünk gerincét? Sokan a gurulós-bőröndszerű kialakításra esküsznek, mások a hagyományos hátizsák hívei, de például a féloldalon lóbált tornazsák gerincre gyakorolt hatását is figyelembe kell vennünk.
A jó táska ismérve, hogy minél több ponton és minél nagyobb felületen támaszkodik fel a gyerek hátára. Széles vállpántok, esetlegesen mellkas és derékpántok is találhatóak rajta és felfekszik a gerincoszlopra, nem lóg, és a viselője szimmetrikusan, mindkét vállán hordja. A gurulós táska a “banyatankokkal” karöltve könnyítik a terhek cipelését, de azt talán hagyjuk meg az öregkor kényelmének.
Ami sokkal rosszabbat tesz a gyerekek gerincének, az nem a rossz kialakítású vagy helytelenül viselt táska, hanem a mozgásszegény életmód. A tökéletes táska beszerzése helyett inkább az aktív, mozgásban gazdag életre tegyünk nagyobb hangsúlyt, ha óvni akarjuk a felnövekvő generáció gerincét.
Az iskolakezdéssel napi szinten beköszönt a gyerekek életébe a hosszú „ülőmunka”. Van olyan mozgásforma, amivel hatékonyan át lehet mozgatni a hátizmokat, törzsizmokat, és akár a szülők-gyerekek együtt végezhetik?
Valóban, a hosszú üléssel töltött órák nem egészségesek se a gyerekeknek, se a felnőtteknek, amit minél több mozgással kell kompenzálni. Ez leginkább függőleges testhelyzetben végzett sportokkal lehetséges, tehát nem feltétlenül biciklizéssel, mivel azon is ül az ember.
A gyerekeknek azokat a sportokat javaslom, amelyeket szívesen gyakorolnak. Ha nem feltétlenül szükséges, akkor nem javaslom a gyógytornát, gerinctornát, bár nyilván az mozgatná át legjobban a gerincet és erősítené a hátizmokat, de ezeket ritkán szokták élvezni a kicsik. A lényeg – ha nincs semmilyen mozgásszervi panaszuk –, hogy mozogjanak minél többet, és űzzenek olyan sportot, amit szeretnek.
Az iskolakezdéssel új sportok is napirendre kerülhetnek. Melyek a leginkább gerinctudatos, tartásjavító mozgásformák, melyeknél alacsony a sérülés kockázata?
Gyerekeknél még fejlődésben van a csontozat, ami egészen 30 éves korig zajlik, ezután inkább csak veszítünk a csonttömegünkből. Ebből kifolyólag náluk elsődleges szempont, hogy minél erősebb csontozat alakuljon ki. A csontozat építéséhez nagyon fontos, hogy minél több ütköztetésnek legyen kitéve a csontszerkezet, azaz ugrásnak, futásnak. Így a javasolt sportok az olyan labdasportok, mint például a kosárlabda, röplabda, kézilabda, melyek ugrással is járnak. A csapatsportok nagy előnye a csapatszellem, a csoport összetartó és húzóereje, melyek könnyebben benntartják a gyerekeket a sportban. Ezeknél a sportoknál a sérülés kockázata ugyan magasabb, de a csontozatnak nagyon jót tesznek.
Ami alacsonyabb sérülésveszéllyel jár és jól fejleszti a testtartást, az a tánc. Az úszással sem lehet mellélőni: erősíti a kar és törzsizmokat, fejleszti az állóképességet, a légzésfunkciót. Erősen javaslom már meglévő gerincprobléma esetén, mert gerinckímélő sport, és asztma estén is ajánlott.
Szülőként hogyan tudunk odafigyelni a gyerekek helyes testtartására? Miről árulkodik a lógó váll, a görbén tartott hát?
Azokat az eltéréseket, amelyek csak a szagittális síkban jelentkeznek, tartáshibáknak nevezzük. Például egy kifejezett háti domborulat vagy nagyobb ágyéki homorulat esetén, amikor nincs oldalirányú és rotációs eltérés a gerincben. Az ilyen tartási rendellenességek rövid ideig akár természetesek is lehetnek: ha a gyerek hirtelen megnő, az izomzat nem mindig tudja lekövetni a csontozat gyors növekedését. Meg kell várni, hogy hozzáerősödjenek az izmok az újonnan kialakult magassághoz, ezért ebben az időszakban a görnyedt tartás még beleférhet, de fontos, hogy ne maradjon fenn sokáig. Az izomzat fejlődését a mozgás fogja segíteni: azok a sportok, melyek korrigálják a tartást, a tánc, a lovaglás vagy ahol sok felnyúlás-nyújtózás van, mint a falmászás, a kosárlabda, a röplabda, az úszás vagy a vízilabda.
A valódi gerincferdülés egy háromirányú deformitás: ilyenkor a szagittális síkban is és oldalirányban is görbület található, és rotációs eltérés is megfigyelhető a gerincben. A gerincferdülés általában aszimmetriákban mutatkozik meg. Érdemes megfigyelni a gyerek vállvonalát: ha az egyik magasabban van, az intő jel lehet. A medencevonalnál is észrevehetünk aszimmetriát. További szembetűnő jel lehet a bordapúp jelenléte: mivel gerincferdülésnél rotációs eltérés is megfigyelhető a gerincben, tehát a csigolyák a tengelyük mentén elfordulnak, ez a bordakosár elfordulását is eredményezi. Ezt akkor tudjuk megfigyelni, ha a gyereket előrehajlásban vizsgáljuk, ugyanis ilyenkor a legszembeötlőbb a bordapúp. A bordakosár jobban kiemelkedik egy púpot formálva, de csupán a gerinc egyik oldalán. Ha ezeket a jeleket észleljük, fontos minél hamarabb szakemberhez vinni a gyermeket, ezek a deformitások ugyanis idővel tovább fokozódhatnak, romolhatnak.