Katona Éva, turisztikai szakember, az utazom.com utazásszervező referense közel 10 éve. Az irodához forduló utasok részére egyedi ajánlatokat állít össze és bonyolít le teljeskörűen szaktudása, az utazási piac és turisztikai helyismerete, valamint saját utazási tapasztalatai alapján.

A tél végével sok család elkezd előre gondolkodni a nyári terveikről. Ha megvannak a táborok, az iskolai, óvodai és bölcsődei szünetek időpontjai, akkor a “naptármatek” után kezdődhet a nyár élvezetes részének megszervezése: a helyszínek és programok kiválasztása. Érdemes a családi nyaralásnál utazási irodához fordulni, vagy inkább szervezzük önállóan?
Ez sok mindentől függ. Néhányat említve: számít a nyelvtudás – annak birtokában az ember bátrabban tud intézkedni önállóan; hiánya esetén sokat segít, ha biztos háttérként egy utazási iroda áll az ember mögött. Számít a célország/helyismeret is – a távoli, nehezebben megközelíthető desztinációkra ugyan egyénileg is el lehet jutni, ám egy utazási irodának a legtöbb esetben kinn élő magyar nyelvű partnere van, aki a helyi szolgáltatásokat, programokat szervezi.
Külföldi családi nyaralás esetén mire figyeljünk a repülés, szállás és programok szervezésekor?
A legkedvezőbb nyári előfoglalási időszak a január-február, addigra már szinte minden szálláshely publikálja az árait és nagyon kedvező előfoglalási kedvezményeket biztosítanak. Érdemes tehát mielőbb lefoglalni az utazásokat – a legtöbb desztináció esetében a közismert „last minute” utak ugyanis nem jellemzőek, sőt, az idő előrehaladtával az árak sorra emelkednek.
Az előfoglalási időszak további előnye, hogy ekkor még a teljes utazási palettáról lehet választani, míg később, az utazás időpontjához közeledve már csak a megmaradt helyekre lehet foglalni – ami nem biztos, hogy a vágyott úti cél vagy szálloda.
A szállodák, légitársaságok jellemzően 12-14 éves korig biztosítanak gyermek kedvezményt, az ennél idősebb gyermekeket már felnőttként kell számolni.
Melyek a legnépszerűbb desztinációk a kisgyerekes családok körében?
Külföldi desztinációk tekintetében a legnépszerűbb állandó nyári úticélok közé sorolnám Ciprust, Görögországot, Spanyolországot, Törökországot, Horvátországot és Bulgáriát. Ezek mellett néhányan az egész évben elérhető távoli egzotikus desztinációkat választják, ahová leginkább nyáron van lehetőségük elutazni.
Sok családnál a gyerekek speciális étrendet követnek. Hogy látod, könnyű ezt megoldani a nyaralás alatt? A szálláshelyek felkészültek az ételérzékenységgel élők igényeire?
Azoknál a szálláshelyeknél, ahol az étkezések svédasztalos rendszerben történnek, az ételérzékenyeknek is könnyebb; jellemzően szinte mindig van olyan étel az étlapon, amiből tudnak választani (a halmozott ételérzékenység persze nehezítő körülmény lehet). A magasabb kategóriájú szálláshelyek fel vannak készülve és kérés esetén akár mentes ételeket is tudnak biztosítani. Ettől függetlenül javasoljuk, hogy a nagyon speciális ételeket a családok inkább vigyék magukkal az utazásra.
Örök kérdés kisgyerekeseknél, hogy homokos vagy kavicsos tengerpartra menjenek-e nyaralni. Mi most a trend?
A legtöbben még mindig a lassan mélyülő homokos tengerpartot keresik, ám a legtöbb esetben nem ez a döntő tényező az úticél/szálloda kiválasztásában. Nagyon kicsi gyerekek esetében inkább az a fontosabb szempont, hogy az adott szállodának legyen saját medencéje, esetleg csúszda, animáció.
