Minimax

Tavaszi családi kalandozások a Szépművészeti Múzeummal

Mácsay Krisztina: A Szépművészeti Múzeum múzeumpedagógusa és osztályvezetője. Művészettörténeti tanulmányait a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen, és ösztöndíjjal az Institut Catholique de Paris egyetemen folytatta. Fő érdeklődési területe a modern magyar és nemzetközi művészet, e témákban két ismeretterjesztő könyvet is írt az elmúlt években. Múzeumpedagógusként célja, hogy reakciót váltson ki a látogatókból.


Goda Zsófia Hajnal:
A Szépművészeti Múzeum múzeumpedagógusa. Művészettörténet diplomáját az Eötvös Loránd Tudományegyetemen szerezte, ösztöndíjjal az Universitá di Firenzén és a Sapienza Universitá di Roma hallgatója volt. Múzeumpedagógiai tanulmányait az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai karán folytatta. Az elmúlt évek során széleskörű szakmai tapasztalatot szerzett, többek között a velencei Peggy Guggenheim Collectionben.

torna-dora
torna-dora

Hogyan segítheti a múzeumlátogatás a kisgyermekek kreatív fejlődését, és milyen tavaszi, nyári programokkal várja őket a Szépművészeti Múzeum?

Sokféle programmal várjuk a gyerekeket egész évben, így tavasszal és nyáron is. A 4-6 évesek számára Szia Szépmű! programunkat kínáljuk havonta egyszer, hogy a tematikus múzeumi séták során játékosan és könnyedén ismerkedjenek meg a legszebb műveinkkel. Az iskolás korú gyerekeket a tavaszi szünet három napján, április 23. és 25. között várjuk múzeumpedagógiai foglalkozásokkal. A Múzeumi Szünetelő során egy-egy festményt, témát járunk körül. Áprilisban főszerepbe kerülnek a fák, a tengerek, az angyalok.

A nyári szünetben hat különböző tematikájú napközis tábort kínálunk a 6-12 éves korosztály számára. Az öt napos táborok lehetőséget adnak arra, hogy mélyebben megismerjük egymást és a gyűjteményt. Minden délelőtt játékos ismeretátadás történik az állandó és az időszaki kiállításokban, majd délután az ott látottakhoz kapcsolódóan kézműveskedünk. Az elmúlt években festettünk fatáblát és freskót, kipróbáltuk a cianotípiát és a litográfiát, készítettünk csodakamrát és egyiptomi kartust. Aki pedig nem tud vagy szeretne egy egész hetet a múzeumban tölteni, annak jó alternatíva lehet a heti Hűsölő-programsorozatunk.

Ha a család együtt szeretné tölteni az időt a múzeumban, akkor jó szívvel ajánljuk kölcsönözhető játékainkat. A tematikus bőröndökben rejtvények, feladatok, izgalmas tárgyak és történetek várják a kíváncsi gyerekeket.

Ezeken felül rajzpályázatot is hirdetünk három kategóriában minden év tavaszán. Több száz fantáziadús, változatos technikával készült alkotás szokott beérkezni hozzánk, amelyek közül a leghatásosabbakat értékes művészeti nyereményekkel díjazzuk. Érdemes idén is pályázni!

Sokan úgy gondolják, hogy a múzeum túl komoly hely a legkisebbek számára. Hogyan tehetünk számukra is izgalmassá egy látogatást?

Az első látogatás csak ismerkedés legyen. Lehetséges, hogy a gyermek még soha nem volt ilyen nagy épületben, nem látott ekkora tereket. Érdemes bejárni a házat, például megszámolni a lépcsőket, elámulni az oszlopok méreteit, felfedezni a rejtett hátsó lépcsőházakat. A fokozatosság elve fontos, a következő alkalommal már lehet műtárgyakat nézegetni. Hagyjuk, hogy beszéljen a gyermek arról, amit lát. Bátran lehet asszociálni, történetet mesélni, elmondani akár azt is, ha valami nem tetszik!

Szerencsés, ha a szülő már ismeri a kiállítást, így könnyebben tud a gyermek igényeihez igazodni, vagy a kedvére válogatni a gyűjteményből.

Hogyan lehet a múzeumi élményt játékosan és interaktívan közelebb hozni a kisgyermekekhez, hogy valóban maradandó élményt nyújtson számukra?

A múzeumpedagógusoknak számtalan eszközük van arra, hogy a gyermeket megszólítsák, hogy a látottakkal kapcsolatban elhangzott ismereteket elmélyítsék. A beszélgetések, a szabad képzettársítások, az élmények felidézése, a műtárgyakkal kapcsolatos tárgyak kézbe vétele mind segít abban, hogy a több száz évvel ezelőtt készült alkotások, amelyek a vizuális kultúránk lenyomatai, érthetők és élvezhetők legyenek a mai gyermekek számára is.

Az egyik foglalkozásunkon például különféle hangok nyomába eredünk. Egy 15. századi oltárkép előtt középkori zenére figyelik meg az angyalokat és hangszereiket, amelyek közül néhányat kézbe is vehetnek, míg egy állomással később az állatok, a szél zúgásának a hangját imitálják kórusban. Más kisgyerekeknek szóló foglalkozásunkon különféle madártojásokat és -tollakat lehet megtapogatni, de egy gyermekportré után varratott hercegnőruhát is fel lehet próbálni, megtapasztalva az ebben való létet – a levegővételt, a közlekedést. A tapintható, hallható tárgyak mellett illatokkal is dolgozunk, legyen az a gyapjú illata egy pásztorjelenetnél, vagy a rózsaolajé egy virágcsendéletnél vagy egy antik vázánál.

Hasonlóképpen emelünk be rövid alkotásokat is foglalkozásainkba: egyénileg domborítanak rezet és festenek ki cserépdarabokat görög motívumokkal, más esetben közösen díszítik ki egy 17. századi infáns szobáját, vagy színeznek ki egy nagy papírt különböző műfajú zenékre.

Az egészen kicsik számára igyekszünk egy kalandokkal teli mesés világot megteremteni, ahol bált kell szervezni, el veszett állatok nyomába kell eredni, vagy egy kalóz kézre jutott hajó kincseit kell megmenteni. A közös küldetés teljesítése arra motiválja őket, hogy maguktól fedezzék fel a termeket és alaposan megfigyeljék a műtárgyakat. A múzeum ilyen módon egy tudományos játszótérré válik, ahol a gyerekek jól érzik magukat, miközben észrevétlenül tanulnak és ismerik meg kulturális örökségeinket.

A tavasz a megújulás időszaka. Milyen művészeti alkotásokkal, színekkel vagy motívumokkal fedezhetik fel a gyerekek ezt az évszakot a múzeumban?

A Szépművészeti Múzeum állandó kiállításai négyezer év művészetét mutatják be. A Régi Képtár – az 1250-1800-as évek európai festészete – nagyon sok képet őriz, amely Krisztus feltámadását ábrázolja. A tavasz legfontosabb vallási ünnepe tehát a festményeken keresztül könnyen és jól megismerhető. A tájképeink között tavaszi tájakat is találunk, a zsánerképek között pedig májusfa állítást, pünkösdi királynő választást. Barokk csendéleteinken is sok-sok a tavaszhoz köthető részletet tudnak felfedezni: virágokat, gyümölcsöket, állatokat. Ezek a festmények gyakran a kisebb méretű kabinet-termeinkben vannak kiállítva, így egészen nyugodt és meghitt körülmények között tudunk beszélgetni a kicsikkel ezekről a művekről.

A húsvét a családi hagyományokról és a közös élményekről is szól. Hogyan lehet ezt a művészeten keresztül megmutatni a gyerekeknek egy múzeumi foglalkozás során?

A felfedező játékaink, a kölcsönözhető bőröndök, az útvonaltippek a közös, családi múzeumi élményt szolgálják. A feladatok közös megoldásával tartalmas időt tölthetnek együtt a családok.

Óvodás-iskolai csoportok számára pedig tudunk olyan foglalkozást ajánlani, amely az elmúlt évszázadok gyermekeinek életét mutatja be. Hogyan élt egy angol királylány vagy egy holland polgárcsalád fiúgyermeke? Családi szerepekről, lehetőségekről, otthonokról beszélgetünk; beleképzeljük magunkat a 17. századi fiatalok életébe, majd összevetjük az ő sorsukat a sajátunkéval.

Loading…